Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polacy na czele bezpieki w Mińsku

13 grudnia 2017 | Świat | Rusłan Szoszyn

Białoruscy czekiści obchodzą setne urodziny.

Niebawem Komitet Bezpieczeństwa Państwowego Białorusi (KGB) będzie świętował okrągłą rocznicę powstania WCzK (Wszechrosyjska Komisja Nadzwyczajna do Walki z Kontrrewolucją i Sabotażem), utworzoną przez Feliksa Dzierżyńskiego 20 grudnia 1917 roku. Z tej okazji KGB (jest spadkobiercą WCzK) na swojej stronie internetowej uruchomiło muzeum wirtualne. To kopia muzeum białoruskiej bezpieki, do którego wglądu dotychczas nie było.

Sapieha i Plater

Ekspozycja białoruskich czekistów zaczyna się od historii księstwa połockiego i Rusi Kijowskiej. Szczególną uwagę poświęcono Wielkiemu Księstwu Litewskiemu.

„Istotny wkład w działalność »tajnej służby« wniósł Lew Sapieha" – głosi napis pod portretem litewskiego kanclerza. Białoruskie KGB nie pominęło powstań listopadowego i styczniowego. W centrum ekspozycji znajduje się zdjęcie Emilii Plater. „Podobnie jak w przypadku dekabrystów organy policji politycznej nie potrafiły na wczesnym etapie wykryć przygotowania do powstania i neutralizować jego przywódców" – czytamy w krótkiej biografii bohaterki powstania listopadowego. Wspomniano...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10927

Wydanie: 10927

Spis treści
Zamów abonament