Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Brak wiedzy prawnej nie pomoże inwestorowi w przywróceniu terminu

13 marca 2018 | Administracja | Tomasz Duchniak

Wniesienie prośby o przywrócenie terminu do złożenia odwołania od decyzji administracyjnej powinno nastąpić w ciągu siedmiu dni od dnia, w którym ustała przyczyna uchybienia ww. terminu do złożenia odwołania. Niedopuszczalne jest jednak przywrócenie siedmiodniowego terminu do złożenia prośby.

Takie wnioski wynikają z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 22 stycznia 2018 r. (II OSK 1476/17), w którym sąd oddalił skargę kasacyjną od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z 19 grudnia 2016 r. (sygn. II SA/Kr 964/16). Wyrok został wydany w następującym stanie faktycznym.

Odmowna decyzja WINB

Decyzją z lipca 2014 r. powiatowy inspektor nadzoru budowlanego nakazał inwestorowi rozbiórkę budynku gospodarczego o konstrukcji murowanej wybudowanego na fundamencie betonowym. Od decyzji tej odwołanie złożył inwestor, jednak nastąpiło to dopiero 3 czerwca 2015 r. Wraz z odwołaniem inwestor złożył wniosek o przywrócenie terminu do złożenia odwołania.

Małopolski wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego (WINB) wydał postanowienie o odmowie przywrócenia terminu do złożenia odwołania. WINB zwrócił uwagę, że zgodnie z art. 58 § 2 Kodeksu postępowania administracyjnego (KPA) prośbę o przywrócenie terminu należy wnieść w ciągu siedmiu dni od dnia ustania przyczyny uchybienia terminu. Jednocześnie z wniesieniem prośby należy dopełnić czynności, dla której określony był termin. Tymczasem w przedmiotowej sprawie złożenie przez inwestora prośby o przywrócenie terminu do złożenia odwołania nastąpiło z przekroczeniem wyżej wskazanego 7-dniowego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Wykup dostęp do pełnego Archiwum na 120 minut.

wyślij SMS o treści RP.ARCHIWUM na 7936
(koszt: 9 zł + VAT)

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum
Wydanie: 11000

Wydanie: 11000

Spis treści

Monitor wolniej przedsiębiorczości

Wyślij SMS o treści

RP.ARCHIWUM na 7936

i wykup dostęp do pełnego Archiwum
na 120 minut (koszt: 9zł + VAT)

lub

Zamów abonament