Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Emerytury: od 20 gr do 20 tys.

13 marca 2018 | Pierwsza strona | Mateusz Rzemek

Na najwyższe emerytury mogą liczyć urodzeni przed 1949 r., którzy ciągle pracują. Przybywa jednak osób, które dostają od ZUS grosze.

Emeryt rekordzista mieszka w Lublinie. Dostaje co miesiąc z ZUS 21,5 tys. zł emerytury brutto (na rękę ok. 17,4 tys. zł) – dowiedziała się „Rzeczpospolita". Na drugim miejscu jest emerytka z Bydgoszczy. Jej świadczenie jest tylko o kilkaset złotych niższe. Oboje zrezygnowali z pracy dopiero po osiemdziesiątce, mając staż pracy przekraczający 60 lat.

– Obecnie na rekordowe emerytury może liczyć niewielka grupa emerytów urodzonych przed 1949 r., którzy ciągle pracują i nie spieszą się z rezygnacją z zatrudnienia – mówi dr Tomasz Lasocki z Katedry Ubezpieczeń na Uniwersytecie Warszawskim.

Ponad 160 tys. osób dostaje jednak minimalne świadczenia. Najniższa wypłata z ZUS wynosi obecnie 10 groszy. Dostaje ją emerytka z Rybnika, która raz w życiu zapłaciła składkę za cztery dni prowadzenia działalności gospodarczej. 28 groszy otrzymuje z kolei emerytka z Wałbrzycha. Przez całe życie wypracowała tylko 18 dni stażu. ©℗ —mrz >A13

Wydanie: 11000

Wydanie: 11000

Spis treści

Monitor wolniej przedsiębiorczości

Wyślij SMS o treści

RP.ARCHIWUM na 7936

i wykup dostęp do pełnego Archiwum
na 120 minut (koszt: 9zł + VAT)

lub

Zamów abonament