Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Głowa ministra to mało

13 marca 2018 | Świat | Jerzy Haszczyński.

Negatywny bohater wielkich antyrządowych protestów Robert Kaliňák, szef MSW, podał się do dymisji. To raczej nie uratuje premiera Roberta Ficy.

Dymisja to najpoważniejszy efekt kryzysu, który rozpoczął się po zabójstwie dziennikarza Jána Kuciaka, badającego afery korupcyjne. Kaliňák tłumaczył rezygnację troską o dochodzenie w sprawie tej zbrodni.

Od półtora roku ciągnęły się za nim poważne zarzuty korupcyjne. O związkach ministra z firmą, która zarabiała miliony na wyłudzaniu zwrotów VAT-u, i tajnych udziałach w czołowym banku pisał m.in. Kuciak. W zeszłym tygodniu Vasil Špirko, prokurator do zadań specjalnych, oskarżył szefa MSW o sabotowanie dochodzenia w sprawie systemu legalizacji pieniędzy pochodzących z korupcji.

Kaliňák od kilkunastu lat był najbliższym współpracownikiem Ficy i wiceszefem lewicowej partii premiera Smer. I partia, i premier w tekstach Kuciaka pojawiali się w kontekście związków z włoską mafią. – Ta dymisja to za mało, teraz musi ustąpić cały rząd – mówi „Rzeczpospolitej" Matúš Kostolný, redaktor naczelny internetowej gazety „Dennik N".

O dalszym losie premiera i rządu dyskutowali w poniedziałek politycy partii mniejszości węgierskiej Most-Hid. Ma trzy ministerstwa, w tym sprawiedliwości – obecnie szczególnie ważne.

Wydanie: 11000

Wydanie: 11000

Spis treści

Monitor wolniej przedsiębiorczości

Wyślij SMS o treści

RP.ARCHIWUM na 7936

i wykup dostęp do pełnego Archiwum
na 120 minut (koszt: 9zł + VAT)

lub

Zamów abonament