Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

O nadużyciu klauzuli nadużycia

28 marca 2018 | Sądy i Prokuratura | Aneta Łazarska
źródło: Rzeczpospolita

Od początku istnienia samego prawa pojawiało się zjawisko jego nadużycia.

Już bowiem Rzymianie dostrzegli szczególną wartość rzetelnego postępowania stron, której ideę wyrażała chociażby wypowiedź Gaiusa: male enim nostro iure uti non debemus, czyli nie powinniśmy źle korzystać z naszego prawa. Klauzula nadużycia prawa ma długą tradycję na gruncie prawa materialnego. Choć obecnie coraz rzadziej w praktyce można spotkać rozstrzygnięcia mające swoje oparcie w art. 5 kodeksu cywilnego. We współczesnych porządkach prawnych standardem jest także obowiązywanie na gruncie prawa procesowego zakazu nadużycia praw. W polskim porządku prawnym obowiązek uczciwego postępowania według reguł fair play, zarówno względem strony przeciwnej, jak i sądu, ma natomiast wyłącznie deklaracyjny wymiar. Instytucja ta, chociaż wprowadzona do kodeksu postępowania cywilnego, pozostaje martwa, a to ze względu na brak stosownych sankcji procesowych, które nie pozwalają na skuteczne eliminowanie pieniactwa czy działania na zwłokę.

Zjawisko nadużycia praw procesowych może nie jest aż tak często spotykane w praktyce, ale jeśli już występuje, to przybiera postać tzw. piętrowych zażaleń, czy wniosków np. o odroczenie rozprawy czy wyłączenie sędziego składanych celem przewleczenia postępowania.

Dlatego z aprobatą należy odnieść się do idei wprowadzenia wyraźnego zakazu nadużycia praw procesowych do kodeksu postępowania cywilnego, a także konkretnych sankcji za nie. Dyskusji z pewnością...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11013

Wydanie: 11013

Spis treści

Monitor wolniej przedsiębiorczości

Zamów abonament