Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pięć typów cukrzycy zamiast dwóch

28 marca 2018 | Nauka
źródło: Rzeczpospolita

Nowy podział pozwala na precyzyjne rozpoznanie i leczenie dostosowane do konkretnego typu zaburzeń.

Konrad Siuda

Cukrzyca to choroba polegająca na niedoborze insuliny na poziomie tkanek, wynikającym z niedostatecznej produkcji hormonu lub niewystarczającym jego oddziaływaniem na komórki. Stanowi poważny problem zdrowotny zarówno w Polsce, jak i na świecie. Liczba chorych stale rośnie.

W 2013 roku liczbę chorych na świecie szacowano na 382 mln osób. Problemem jest nie tylko sama cukrzyca, ale także powikłania, jakie powoduje. Utrzymujący się przez lata wysoki poziom glukozy w organizmie uszkadza wiele różnych narządów, upośledzając ich funkcje. Cukrzyca zwiększa ryzyko choroby wieńcowej, zawału serca czy udaru mózgu.

Rozpoznaje się dwa rodzaje cukrzycy. Typ 1. jest spowodowany autoimmunologiczną reakcją organizmu atakującego komórki beta wysp trzustkowych, w efekcie czego te przestają produkować insulinę. Leczenie polega na podawaniu choremu brakującego hormonu. Zaburzenie stanowi 10 proc. chorych na cukrzycę i zwykle pojawia się w młodym wieku. W grupie dzieci i młodzieży do 20 lat cukrzyca insulinozależna stanowi 85 proc. zachorowań.

Typ 2. dotyka ludzi starszych i jest powiązany z otyłością. Tylko 12...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11013

Wydanie: 11013

Spis treści

Monitor wolniej przedsiębiorczości

Zamów abonament