Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

List żelazny – przełom w jego stosowaniu

28 marca 2018 | Sądy i Prokuratura | Jarosław Reck Bartosz Kierkowski
źródło: Shutterstock

Niedopuszczalne jest jednoczesne stosowanie glejtu i Europejskiego Nakazu Aresztowania.

Sąd Apelacyjny w Katowicach zmienia linię orzeczniczą w przedmiocie stosowania listu żelaznego. Po raz pierwszy wyrażono pogląd, że istnieje możliwość zastosowania tzw. glejtu, gdy uprzednio wydano postanowienie o zastosowaniu tymczasowego aresztowania.

Przypomnijmy, że instytucja listu żelaznego uregulowana jest w rozdziale 30 kodeksu postępowania karnego, a dokładniej w art. 281–284. Z dyspozycji art. 281 wynika wprost, że aby właściwy sąd okręgowy wydał oskarżonemu list żelazny, najpierw strona bierna postępowania karnego przebywająca za granicą musi złożyć stosowane oświadczenie, iż stawi się na wezwanie sądu lub prokuratora w oznaczonym terminie pod warunkiem odpowiadania z wolnej stopy. Stąd wniosek, że muszą być spełnione tylko dwie pozytywne przesłanki, tj. podejrzany (oskarżony) winien przebywać za granicą oraz musi on oświadczyć, iż stawi się na każde wezwanie sądu lub prokuratury.

Dotychczasowa linia orzecznicza wykreowała jednak liczne przesłanki ujemne, m.in. brak możliwości wydania listu żelaznego, gdy zastosowano wobec podejrzanego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania, bowiem, jak uzasadniano, obie instytucje są konkurencyjne względem siebie i nie mogą być łącznie stosowane. Sądy w swoich postanowieniach nagminnie powoływały się na orzeczenia Sądu Apelacyjnego w Krakowie – II Wydział Karny z 27 stycznia 2016 r. II AKz 14/16 – czy też Sądu Apelacyjnego w Katowicach – II Wydział Karny z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11013

Wydanie: 11013

Spis treści

Monitor wolniej przedsiębiorczości

Zamów abonament