Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kolejki na granicy utrudniają, ale nie hamują rozwoju

28 marca 2018 | LTS
Rosjanie lubią wskazywać, że na trasie Lizbona-Władywostok jest tylko jedna granica – pomiędzy Unią Europejską i Euroazjatycką Unią Gospodarczą
autor zdjęcia: Robert Przybylski
źródło: Fotorzepa
Rosjanie lubią wskazywać, że na trasie Lizbona-Władywostok jest tylko jedna granica – pomiędzy Unią Europejską i Euroazjatycką Unią Gospodarczą
źródło: Rzeczpospolita

Robert Przybylski Rosną przewozy na wschód, choć rynek nadal jest trudny dla polskich firm transportu drogowego.

Rosjanie lubią wskazywać, że na trasie Lizbona-Władywostok jest tylko jedna granica – pomiędzy Unią Europejską i Euroazjatycką Unią Gospodarczą. Kolejki na przejściach granicznych i skomplikowane formalności odstraszają wiele firm od tego rynku.

Mimo trudności, w 2017 roku przewozy zauważalnie wzrosły. Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych wydało o 15 proc. więcej karnetów TIR na przejazdy do Rosji niż w 2016 roku.

Niegdyś rynek zdominowany był przez polskich przewoźników, ale administracyjne utrudnienia po stronie rosyjskiej i białoruskiej zniechęciły przedsiębiorców, którzy przenieśli się na inne rynki.

Większość przewozów dwustronnych wykonują firmy rosyjskie i białoruskie. – Mimo wciąż słabnących wskaźników ekonomicznych, Rosja w dalszym ciągu jest ogromnym rynkiem zbytu. To 140 milionów stosunkowo młodych konsumentów, którzy potrzebują towarów z UE. Roczny przyrost liczby transportów AsstrA do Rosji jest imponujący. Osiągnęliśmy 35-procentową dynamikę rok do roku, znacznie powyżej średniej rynkowej – podkreśla country manager AsstrA dla regionu Polski Mariusz Borkowski.

AsstrA-Associated Traffic AG przewozi produkty branży FMCG nieobjęte embargiem importowym. Największy udział w realizowanych przewozach przypada na bliską Rosję, Białoruś...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11013

Wydanie: 11013

Spis treści

Monitor wolniej przedsiębiorczości

Zamów abonament