Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sinobrody

25 maja 2018 | Rzecz o historii | Malwina Użarowska
źródło: EAST NEWS
Na procesie Gilles de Rais zeznał, że morderstw na dzieciach dokonywał powodowany niezdrowymi upodobaniami.
źródło: AFP
Na procesie Gilles de Rais zeznał, że morderstw na dzieciach dokonywał powodowany niezdrowymi upodobaniami.
Gilles de Rais i jego dwóch pomocników zostali skazani na powieszenie i jednoczesne uduszenie dymem z płonących stosów.
źródło: AFP
Gilles de Rais i jego dwóch pomocników zostali skazani na powieszenie i jednoczesne uduszenie dymem z płonących stosów.

Historia Gilles'a de Rais jest pierwszym najobszerniej opisanym przypadkiem wampiryzmu seksualnego. Między rokiem 1432 i 1440 ten francuski arystokrata zabił 80–200 dzieci. Dokładna liczba ofiar nie jest znana, ale brutalność morderstw szokuje do dzisiaj.

Życie Gilles'a de Rais zapowiadało się wspaniale. Należał do bogatej bretońskiej rodziny i niczego mu nie brakowało. Urodził się w 1405 r. jako Gilles de Montmorency-Laval w rodzinnym zamku Champtocé-sur-Loire. Był synem Guya II de Montmorency-Lavala oraz Marii de Craon. Od początku wyróżniał się inteligencją i wieloma talentami. Szybko nauczył się czytać i pisać, dobrze władał łaciną, zręcznie iluminował manuskrypty. Pobierał też nauki z zakresu sztuki wojennej – taktyki i strategii. Udzielano mu lekcji etyki i moralności. Szczęśliwy czas się skończył, gdy miał dziesięć lat. W 1415 r. zmarli jego rodzice, a on i jego młodszy brat René de La Suze trafili pod opiekę dziadka ze strony matki, Jana de Craon. Był to mężczyzna wyrachowany i skoncentrowany głównie na pomnażaniu majątku.

Dwa lata później dziadek próbował go wyswatać z czteroletnią Joanną Paynel, pochodzącą z najbogatszej rodziny Normandii. Matrymonialne plany Craona nie doszły jednak do skutku, więc na celowniku znalazła się Béatrice de Rohan, bratanica księcia Bretanii. I tu Jan poniósł porażkę. Ostatecznie kandydatką na żonę dla Gilles'a okazała się Katarzyna de Thouars, dziedziczka La Vendée oraz Poitou. Swatom od początku towarzyszyło poruszenie i atmosfera skandalu. Parę łączyło dość bliskie pokrewieństwo. By doszło...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11060

Wydanie: 11060

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Monitor wolniej przedsiębiorczości

Zamów abonament