Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Mleczarze wiążą duże nadzieje z rynkiem azjatyckim

25 maja 2018 | Dodatki Jednodniowe

produkcja i handel | Rekordowy eksport i wciąż dość wysokie ceny dają powody do optymizmu.

Po galopujących wzrostach cen mleka i masła w ubiegłym roku, pierwsze miesiące 2018 r. wskazują na tendencje spadkowe. A nadchodzące możliwe pogorszenie koniunktury może wpłynąć na wyhamowanie unijnej dynamiki wzrostu produkcji mleka. Zdaniem analityków w Polsce jednak tempo wzrostu nie zwolni. Wręcz przeciwnie, stada krów mlecznych rosną.

Zmiana trendu

Z analiz Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa wynika, że poprawa opłacalności produkcji mleka przyniosła zmianę wieloletniego trendu malejącej liczebności polskich stad. Polska wchodziła do Unii Europejskiej z 2,8 mln krów, ich liczba w ciągu 15 lat spadła do 2,15 mln, po dekadzie niemal nieprzerwanych spadków. Nie oznacza to jednak, że malała produkcja mleka, wręcz przeciwnie, towarowa produkcja mleka wzrosła z 7,7 mld litrów w 2004 roku do 11,3 mld w roku ubiegłym, kiedy dostawy mleka wzrosły o 5 proc. rok do roku. To oznacza powrót do rekordowych wyników z końca lat 80. ubiegłego wieku. To efekt rosnącej efektywności i konsolidacji branży, a trudne lata sprawiły, że z produkcji rezygnowali najmniejsi producenci. Największy wzrost w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11060

Wydanie: 11060

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Monitor wolniej przedsiębiorczości

Zamów abonament