Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Mistrzostwa świata w piciu

16 czerwca 2018 | Front | null

„Większość kibiców piłki nożnej bez wahania potwierdzi, że dobry mecz i dobre piwo to połączenie idealne” 
– można przeczytać w jednym z artykułów na oficjalnej stronie Ekstraklasy. A prezes PZPN, 
były znakomity piłkarz Zbigniew Boniek, przekonuje publicznie, że „małe piwo lub lampka wina do kolacji 
to lek na długowieczność". Czy sport to na pewno zdrowie?

Kiedy Brazylia przygotowywała się do organizacji mundialu w 2014 roku, poważnym problemem dla FIFA, międzynarodowej federacji piłkarskiej, będącej dysponentem praw do piłkarskich mistrzostw świata, stał się obowiązujący w Brazylii od 2003 roku zakaz spożywania alkoholu na stadionach. Brazylijski Kongres był zdecydowany, aby – mimo zbliżającego się mundialu – zakaz utrzymać, co postulował m.in. ówczesny minister zdrowia Alexandre Padilha.

Z wizytą do Brazylii udał się wówczas sekretarz generalny FIFA Jérôme Valcke (obecnie objęty zakazem działania w piłce do 2028 roku w związku z aferą korupcyjną), który z miejsca oświadczył, że jeśli chodzi o dostępność alkoholu na stadionach, FIFA jest bardzo pryncypialna. – Napoje alkoholowe są częścią mistrzostw świata FIFA, więc będziemy je mieć na stadionach. Wybaczcie, jeśli brzmię arogancko, ale to kwestia, która nie podlega negocjacjom – mówił wówczas Valcke. – To, że będziemy mogli sprzedawać piwo, musi być gwarantowane przez prawo – dodawał.

Pół roku później ówczesna prezydent Brazylii Dilma Rousseff podpisała ustawę pozwalającą na sprzedaż piwa w trakcie meczów.

Prohibicja się nie ostoi

Czemu FIFA tak bardzo na tym zależało? Cóż, aż do 2022 roku oficjalnym piwem mundialu jest Budweiser, a jego producent, Anheuser-Busch (AB) za ten przywilej płaci rocznie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11078

Wydanie: 11078

Zamów abonament