Najem komputerów do biura bez podatku u źródła
Sprzęt komputerowy można uznać za urządzenie przemysłowe jedynie wtedy, gdy jest składnikiem majątku pełniącym pomocniczą funkcję w ramach ciągu działań mechanicznych służących do masowej produkcji towarów.
Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 5 lipca 2018 r. (II FSK 1154/16; I SA/Go 481/15).
We wniosku o wydanie interpretacji spółka wskazała, że uiszcza na rzecz niemieckiej spółki komandytowej (NSK) opłaty za najem sprzętu komputerowego. Zarówno komplementariusz, jak i komandytariusze NSK posiadają nieograniczony obowiązek podatkowy, gdyż zgodnie z niemieckimi przepisami podatnikami CIT są wspólnicy spółki komandytowej.
Spółka spytała o obowiązek pobierania podatku u źródła od wynagrodzenia wypłacanego na rzecz NSK. Sama wyraziła pogląd, że nie ma takiego obowiązku, jeżeli w chwili wypłaty będzie posiadać certyfikaty rezydencji wspólników NSK.
Organ zaprezentował stanowisko odmienne. Podkreślił, że polskie przepisy oraz postanowienia polsko-niemieckiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania (umowa) nie definiują pojęcia „urządzenie przemysłowe". Aby wyjaśnić jego sens, należy sięgnąć do określeń słownikowych, z których wynika, że urządzenie to ma służyć do wykonywania czynności w przemyśle. Organ przyjął, że tak szeroka definicja każe uznać, iż w zakresie tego terminu mieszczą się też takie wytwory przemysłowe, jak komputery i sprzęt komputerowy.
Ponadto organ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta