Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dwa lata i co dalej

29 stycznia 1994 | Kultura | JC

Dzisiaj na Zamku Królewskim zostaną wręczone Nagrody Wielkie Fundacji Kultury

Dwa lata i co dalej

Fundacja Kultury Izabelli Cywińskiej nie miała dobrej prasy, głównie z powodu opublikowanego raportu NIK. Ostatnio zainteresowanie fundacją przejawili również posłowie sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu. Ale przesadą byłoby powiedzieć, że to cały dorobek fundacji, która obchodzi właśnie drugą rocznicę działalności promocyjnej. Jej początki związane były z przekazaniem w lipcu 1991 r. na konto fundacji kwot ze zlikwidowanego Funduszu Rozwoju Kultury. Kapitał założycielski 31 grudnia 1991 r. wynosił 116 mld 747 mln.

Złota maska

Działalność fundacji była i jest krytykowana. Wiele było w dyskusji na jej temat głosów histerycznych, ale też wiele poważnych argumentów "przeciw" zbywano milczeniem. Do tych pierwszych zaliczyć można z pewnością rosnący z roku na rok mit, że Izabella Cywińska, ówczesny minister kultury, mogła uratować funkcjonujący poza budżetem Fundusz Rozwoju Kultury -- lecz wolała przygotować sobie synekurę, którą objęła odchodząc z administracji państwowej.

-- Pani Izabella Cywińska nie jest moją "złotą maską", ale to pewne, że nie miała nic do powiedzenia w sprawie likwidacji Funduszu -- mówi Kazimierz Dejmek. -- Ta decyzja wynikała bowiem z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 182

Spis treści
Zamów abonament