Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Za oceanem, blisko kraju

29 stycznia 1994 | Plus Minus | RB

Za oceanem, blisko kraju

Rozmowa z dr. Januszem Ciskiem, dyrektorem Instytutu Józefa Piłsudskiego w Nowym Jorku

4 lipca 1993 minęła pięćdziesiąta rocznica powołania w Nowym Jorku Instytutu Józefa Piłsudskiego do Badań Najnowszej Historii Polski. Jaka była geneza powołania Instytutu?

Instytut Piłsudskiego został powołany przez grupę najbliższych współpracowników Marszałka na wiadomość o śmierci gen. Władysława Sikorskiego. Premier rządu emigracyjnego i Wódz Naczelny cieszył się sympatią zdecydowanej większości społeczeństwa i wojska. Z jego osobą wiązano nadzieje na odzyskanie niepodległości. Sam Sikorski krytycznie oceniał okres rządów piłsudczykowskich, a z drugiej strony firmował politykę ugody w stosunkach z Rosją, czego wyrazem był układ Sikorski-Majski z 30 lipca 1941. Jego odejście było wstrząsem dla wielu Polaków. Piłsudczycy znajdujący się w Nowym Jorku, a byli tam wówczas m. in. Wacław Jędrzejewicz, Ignacy Matuszewski i Henryk Floyar-Rajchman, uznali, że odejście generała Sikorskiego jest właściwym momentem, aby zamanifestować inne spojrzenie na stosunki polsko-rosyjskie i zagadnienie miejsca Polski w obozie sprzymierzonych. Odwoływali się oni do myśli politycznej Piłsudskiego, a powołując nowojorski Instytut nawiązywali też do tradycji utworzonego w 1923 roku w Warszawie Instytutu Badania Najnowszej Historii Polski,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 182

Spis treści
Zamów abonament