Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wszystko, co Polskę stanowi

05 czerwca 1999 | Kraj | AK

Ekumeniczny wymiar pielgrzymki

Wszystko, co Polskę stanowi

ANDRZEJ KACZYńSKI

Od najdawniejszych czasów w Polsce krzyżowały się wpływy Bizancjum i Rzymu. W końcu IX wieku, jeszcze zanim powstało państwo polskie, w Małopolsce misjonarze świętego Metodego głosili, za zgodą papieża, Dobrą Nowinę w języku słowiańskim i odprawiali liturgię w obrządku wschodnim.

W 988 roku, czyli 22 lata po chrzcie Polski w obrządku łacińskim i 66 lat przed wielką schizmą, Ruś Kijowska przyjęła chrześcijaństwo z Bizancjum. Po zajęciu przez Bolesława Chrobrego Grodów Czerwieńskich, które kościelnie podlegały wschodniemu biskupstwu we Włodzimierzu Wołyńskim, na obszarze Polski koegzystowały więc oba obrządki. Prowincja kijowska nie od razu zresztą pogodziła się z rozłamem, do jakiego doszło w 1054 roku. Legaci papiescy, dla większego bezpieczeństwa, wracali do Rzymu z nieudanej misji w Bizancjum przez wciąż życzliwą Ruś.

Próby unii

Do drugiego, już w większej skali, spotkania chrześcijańskiego Wschodu i Zachodu w Polsce doszło w związku z przyjęciem chrztu przez Litwę. Próby chrystianizacji Litwy szły z trzech stron: od niemieckiego zakonu krzyżackiego, zprawosławnej Rusi i z Polski. Zpierwszej drogi skorzystał w 1251 roku Mendog, z drugiej wiek po nim synowie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1715

Spis treści
Zamów abonament