Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy w ogóle był tu jakiś komunizm?

05 czerwca 1999 | Gazeta | JK

ROZWAŻANIA

Zbudowano ustrój, który trudno było utrzymać w sposób pokojowy, bez przemocy

Czy w ogóle był tu jakiś komunizm?

JAKUB KARPIń SKI

Dziesięć lat temu Polska spontanicznie odżegnała się od kom u n i z m u . Znajdowała się w jego władzy przez 45 lat, w latach 1944--1989, a niektóre obszary kraju zaznały "dobrodziejstw" tego ustroju jeszcze wcześniej -- w roku 1920 i w latach 1939-1941. Dziś, mimo prób zapomnienia o tej władzy, ludzie ciągle zastanawiają się, czym ona była. Słychać przy tym głosy, według których komunizmu nie ma już w Polsce od kilkudziesięciu lat, może nie było go nigdy, a może istniał tylko w pierwszej połowie lat 50. ? Sporo zależy od tego, co się przez komunizm rozumie. Dobrą okazją do rozważań na te tematy jest opublikowanie -- akurat w 10. rocznicę przełomowych wyborów z czerwca 1989 roku -- "Czarnej księgi komunizmu". Z podtytułem "Zbrodnie, terror, prześladowania".

Dyskusja wokół "Czarnej księgi" trwa od jej opublikowania we Francji, to znaczy od roku 1997. Książka zdenerwowała wielbicieli komunizmu, z trudem zgadzających się na to, że można rozpatrywać komunizm od strony popełnionych zbrodni, a nie od strony szlachetnych ideałów, które zbrodniom przyświecały. Rzadko kto kwestionuje, że zbrodnie popełniano. Słychać...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1715

Spis treści
Zamów abonament