Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Struktura bilansu

27 października 1994 | Ekonomia | DS

Banki komercyjne w 1993 r.

Struktura bilansu

Mimo iż rok 1994 wszedł już w IV kwartał, wciąż trwa ocena systemu bankowego za rok 1993. Najczęściej płaszczyzną tej oceny są rankingi syntetyczne, cząstkowe itp. Wydaje się, że jednym z elementów oceny systemu bankowego może być jego bilans, a w szczególności tendencje zmian w tym bilansie.

Biuletyn I nformacyjny NBP pozwala przyjrzeć się bilansowi banków komercyjnych w roku 1993, w układzie miesięcznym. Strukturę aktywów podano w tablicy 1.

Już pobieżny rzut oka na strukturę bilansu pozwala stwierdzić, że struktura ta w układzie miesięcznym jest stabilna. Trzeba jednak zwrócić u wagę, że niektóre elementy bilansu podlegały tendencjom zmiennym od stycznia do grudnia 1993 roku. Największy udział w aktywach banków komercyjnych stanowiły w roku 1993 należności od sektora refinansowego, w tym przede wszystkim o d podmiotów gospodarczych. Generalnie jednak, udział ten w XII 1993 roku zmalał w relacji do I 1993 roku o 2 punkty, tj. z 38, 28 proc. do 36, 20 proc. ogółu aktywów, mimo iż dynamika należności od sektora refinansowego była w ciągu 12 miesięcy roku 1993 dość znacząca i wskaźnik wzrostu wyniósł 131, 97 proc.

Więcej małych klientów

Relatywnie bardzo niski udział należności od sektora refinansowego stanowiły...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 308

Spis treści
Zamów abonament