Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nikifor, czyli Drowniak

28 marca 2003 | Kultura | NJ

Sąd potwierdził

Nikifor, czyli Drowniak

Nikifor Krynicki to nikt inny jak urodzony 21 maja 1895 roku Epifaniusz Drowniak - tak orzekł Sąd Rejonowy w Muszynie i unieważnił akt urodzenia sporządzony w 1962 roku, w którym łemkowskiego artystę nazwano Nikiforem Krynickim.

Wyrok sądu oklaskami przyjęli przedstawiciele Zjednoczenia Łemków, którzy od lat zabiegali o przywrócenie ich rodakowi nazwiska świadczącego o jego tożsamości narodowej. Sąd oparł się na zeznaniach świadków i opiniach naukowców, które jednoznacznie stwierdzały, że Nikifor Krynicki to właśnie Epifaniusz Drowniak (1895 - 1966).

Mieszkający w Krynicy słynny malarz samouk, półanalfabeta, jeden z najwybitniejszych twórców tzw. sztuki naiwnej, zazwyczaj podpisywał się na obrazach jako "Matejko" lub "Netyfor", często robiąc błędy w pisowni.

Gdy miał pojechać na zorganizowaną w Bułgarii wystawę jego prac, okazało się, że nie ma dokumentu tożsamości ani aktu urodzenia. Na podstawie sądowego postanowienia, Urząd Stanu Cywilnego w Krynicy 18 października 1962 roku wystawił mu akt urodzenia jako Nikiforowi Krynickiemu. Ówczesnym władzom nie w smak było zapewne łemkowskie pochodzenie artysty.

J.SAD.

Brak okładki

Wydanie: 2885

Spis treści

Wyślij SMS o treści

RP.ARCHIWUM na 7936

i wykup dostęp do pełnego Archiwum
na 120 minut (koszt: 9zł + VAT)

lub

Zamów abonament