Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Klasyfikacyjny galimatias

28 marca 2003 | Prawo | AG
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

Vat Ministerstwo Finansów mówi: zmiany były techniczne, stawki pozostają bez zmian

Klasyfikacyjny galimatias

RYS. JACEK FRANKOWSKI

TOMASZ OLKIEWICZ, RADCA PRAWNY W SPÓŁCE DORADZTWA PODATKOWEGO ERNST & YOUNG

Zmiana załączników do ustawy o VAT nie miała prowadzić do rewolucji w stosowaniu stawek. W praktyce tak się jednak stało. Co prawda przepisy przejściowe pozwalają na korzystanie ze stawek właściwych 31 grudnia 2002 r., ale ich interpretacja przez organa podatkowe nie zawsze prowadzi do takiego rezultatu. Wszystko wskazuje na to, że spory wynikające z klasyfikacyjnego bałaganu znajdą rozstrzygnięcie dopiero przed NSA.

ANNA GRABOWSKA

Jak zwykle zmiany przepisów o VAT doprowadzają podatników do rozpaczy. Tym razem chodzi o obowiązujące od 1 stycznia klasyfikacje statystyczne. Ich interpretacja przez ministra finansów i urzędy skarbowe jest często skrajnie odmienna. W efekcie przedsiębiorcy nie wiedzą, jakie stawki VAT stosować do wykonywanej od lat tej samej działalności.

O nowych klasyfikacjach pisaliśmy w "Rz" wielokrotnie. W praktyce to właśnie od symbolu statystycznego towaru lub usługi zależy wysokość podatku. Zgodnie z art. 6 nowelizacji ustawy o VAT z 4 grudnia 2002 r. zmiany klasyfikacji, obowiązujące od 1 stycznia, nie powinny bowiem prowadzić do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2885

Spis treści
Zamów abonament