Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Adwokatura doceniana, ale nie u nas

05 marca 2004 | Prawo | ZC

Prawa człowieka W naszym prawie karnym zasadą jest totalna cenzura korespondencji, wyjątkiem - zwolnienie z niej

Adwokatura doceniana, ale nie u nas

ZBIGNIEW CICHOŃ

Ograniczenie samorządności adwokackiej w wolnej III Rzeczypospolitej przez uszczuplenie praw, które miała nawet podczas stanu wojennego, byłoby chichotem historii.

Każdy ma prawo do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego, mieszkania i korespondencji - stanowi art. 8 ust. 1 europejskiej konwencji praw człowieka i podstawowych wolności (konwencja). Prawo to nie ma charakteru bezwzględnego, gdyż z ust. 2 wynika dość szeroki zakres dopuszczalnej ingerencji państwa, ale tylko w uprawnionym celu, jakim jest bezpieczeństwo państwowe, publiczne i inne wymienione w nim względy, i tylko jeśli spełnione są dwa warunki: ingerencja była konieczna w demokratycznym społeczeństwie i została ustalona przez ustawę.

Wskazanie ustawy stanowiącej podstawę ingerencji to pierwszy element obrony państwa przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka (ETPC). Jednakże nie każdą regulację prawną ETPC uznaje za...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3169

Spis treści
Zamów abonament