Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rachunek kosztów i zysków

21 lipca 1995 | Ekonomia | TG

W sprawie ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji

Rachunek kosztów i zysków

W dwóch poprzednich numerach "Rzeczpospolitej" opublikowaliśmy kolejne odcinki artykułu ministra przekształceń własnościowych w rządzie Jana Olszewskiego o uchwalonej przez Sejm, a zawetowanej przez prezydenta Lecha Wałęsę ustawie o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych. Autor ustosunkował się w niej również do artykułu Jerzego Drygalskiego, wiceszefa MPW w rządach Jana Krzysztofa Bieleckiego i Hanny Suchockiej. Dziś trzecia -- i ostatnia -- część tego artykułu. Tytuł i śródtytuły pochodzą od redakcji.

Prywatyzacja kapitałowa, zwana również prywatyzacją pośrednią, jest wyraźnie niedopracowana. Co gorsza, obecna ustawa jest mniej klarowna niż ta z 1990 r. , którą miała przecież usprawnić.

Przede wszystkim zupełnie niezrozumiałe jest uzależnienie "komercjalizacji w celu prywatyzacji", i to w każdym indywidualnym przypadku, dokonywanej przez MPW od zgody Rady Ministrów wyrażonej w drodze rozporządzenia RM.

Można sobie wyobrazić ustawę z rozwiniętymi procedurami prywatyzacji kapitałowej. Odpowiedzialność ponosi wówczas minister przekształceń własnościowych -- w końcu powołuje go Sejm na wniosek premiera -- ale jego władza nie jest dyskrecjonalna, lecz skrępowana procedurą. O takim...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 536

Spis treści
Zamów abonament