Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Obrona konieczna

21 lipca 1995 | Prawo | WM

Coraz bardziej aktualny temat

Obrona konieczna

Władysław Mącior

Od pewnego czasu coraz częściej aktualne staje się zagadnienie obrony koniecznej. Publiczne wypowiedzi na ten temat są merytorycznie zróżnicowane i nie zawsze wystarczająco jasne, nawet jeśli pochodzą od znanych prawników.

Wymowny jest fakt, że najwybitniejszy polski teoretyk i kodyfikator prawa karnego Juliusz Makarewicz wysunął na pierwszy plan swojego komentarza do przepisu o obronie koniecznej następującą wypowiedź: "Obrona konieczna służy do wzmocnienia poczucia prawa w społeczeństwie. Kto odpiera bezprawny napad, ten broni nie tylko siebie, ale także idei prawa" (Kodeks karny z komentarzem, wyd. V, Lwów 1938, s. 106) . Wypowiedź ta ma podstawowe znaczenie dla zrozumienia istoty i funkcji obrony koniecznej.

Punktem wyjścia do dalszych rozważań jest obowiązujący przepis art. 22 § 1 kodeksu karnego z 1969 r. : "Nie popełnia przestępstwa, kto w obronie koniecznej odpiera bezpośredni bezprawny zamach na jakiekolwiek dobro społeczne lub jakiekolwiek dobro jednostki". Wynika z tego, że elementami obrony koniecznej są:

J zamach na jakiekolwiek dobro społeczne lub jednostki,

J zamach ten musi być bezpośredni i bezprawny,

J odpieranie zamachu musi być konieczne do unieszkodliwienia napastnika.

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 536

Spis treści
Zamów abonament