Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Niebezpieczne podróże

21 lipca 1995 | Nauka i Technika | KF

Niebezpieczne podróże

Uszkodzony pojemnik z odpadami radioaktywnymi przemierzył drogę ze stoczni w Nikołajewsku nad Amurem do chaborowskiego kombinatu Radon, gdzie miał zostać pogrzebany. Wydzielał promieniowanie 1000-krotnie przewyższające dopuszczalne normy.

Każdego roku na świecie jest przewożone ok. 38 milionów przesyłek z materiałami promieniotwórczymi. Koleją lub morzem do miejsca ich składowania lub centrów przerobu paliwa. W ciągu 25 lat przejechały około 30 milionów kilometrów.

Protesty społeczne nie ustają. Do manifestacji, demonstracji i sittingów -- biernych form sprzeciwu wobec energetyki jądrowej -- dochodzi najczęściej właśnie przy próbie przewozu substancji radioaktywnych we Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Japonii. Dwa największe na świecie zakłady przerobu paliwa znajdują się w Cap de la Hague w północnej Francji oraz w Sellafield w Wielkiej Brytanii. Te dwa miejsca najbardziej oblegane są przez protestujących.

Wiosną tego roku międzynarodowa organizacja ekologiczna "Greenpeace" demonstrowała przeciwko planom uruchomienia we wschodniej Syberii zakładów utylizacji paliwa jądrowego. Ekolodzy uważają, że zakłady RT-2 w Zielonogorsku nad Jenisejem (dawny Krasnojarsk...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 536

Spis treści
Zamów abonament