Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Od królewskiej wsi do... światowych koncernów

10 października 2006 | Dodatek Rzeczpospolitej | AR
źródło: Nieznane

HISTORIA W niepodległym państwie polskim Dąbrowa Górnicza była średniej wielkości miastem przemysłowym Od królewskiej wsi do... światowych koncernów Dąbrowa Górnicza jest jednym z najmłodszych miast Zagłębia Dąbrowskiego, co nie znaczy, że nie ma swojej historii i tradycji Dawna ulica Ulman dzisiaj Okrzei (c) ARCHIWUM MUZEUM MIEJSKIE „SZTYGARKA”

Prawa miejskie zostały nadane Dąbrowie dopiero 18 sierpnia 1916 roku, lecz jej historia sięga początków XVIII wieku. Pierwszą wzmiankę o Dąbrowie znaleźć można w dokumentach parafii będzińskiej pod rokiem 1726, kiedy to odbył się najstarszy znany chrzest mieszkanki Dąbrowy. Możemy przypuszczać, że miejscowość powstała już na początku XVIII wieku jako wieś królewska. Wieś tę nazwano Starą Dąbrową od występujących na tych terenach lasów dębowych, choć trzeba pamiętać, że etymologicznych określeń terminu "Dąbrowa" jest więcej.

W tym czasie nie zdawano sobie sprawy z bogactw naturalnych tkwiących w ziemi. Prawdopodobnie kamień węgielny odkryli dopiero około 1785 roku pasterze. Było to na terenie dzisiejszego parku Hallera. To właśnie w tym miejscu powstała w 1796 roku pierwsza Kopalnia Odkrywkowa Węgla Kamiennego Reden. Nazwę wzięła od nazwiska pruskiego hrabiego Fryderyka Wilhelma von Reden, dyrektora Urzędu Górniczego we Wrocławiu, oraz jednego z inicjatorów industrializacji Nowego Śląska, czyli obecnego Zagłębia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3963

Spis treści
Zamów abonament