Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak przenieść pozwolenie na budowę, kiedy inwestycja zmienia właściciela

22 lipca 2008 | Dobra firma | Renata Krupa-Dąbrowska

Czasem trafia się okazja i firma może korzystnie kupić sklep lub magazyn w budowie. Musi jednak wówczas pamiętać o przeniesieniu na siebie pozwolenia na budowę

Pozwolenie na budowę można przenieść z jednego przedsiębiorcy na drugiego zgodnie z art. 40 prawa budowlanego. Przepis stawia trzy warunki. Po pierwsze, musi wyrazić na to zgodę ten, na rzecz którego wydano pozwolenie na budowę. Po drugie, trzeba przejąć zarówno prawa, jak i obowiązki związane z pozwoleniem. Po trzecie, niezbędne jest złożenie oświadczenia o prawie do dysponowania gruntem. To zaś oznacza, że zanim zdecydujemy się na przeniesienie pozwolenia, musimy uzyskać prawo do gruntu, np. kupić go na własność lub uzyskać użytkowanie wieczyste (patrz wypowiedź w ramce).

Takie same zasady obowiązują w wypadku przeniesienia pozwolenia na wznowienie robót budowlanych, kiedy np. kupujemy rozpoczętą budowę magazynu od firmy, której zabrakło pieniędzy na jej dokończenie.

Pamiętaj! Decyzja o przeniesieniu pozwolenia jest tzw. decyzją związaną. Oznacza to, że jak spełni się trzy ustawowe warunki, to starosta lub wojewoda nie ma prawa odmówić dokonania tej operacji.

Przeniesienie pozwolenia z jednej osoby na drugą jest teoretycznie proste. W praktyce nastręcza jednak wielu problemów, o czym świadczy choćby bogate orzecznictwo sądów administracyjnych.

Pozwolenie na budowę nie może być przeniesione na nowego inwestora, jeżeli decyzja o pozwoleniu na budowę wygasła, tzn. jeżeli inwestor nie rozpoczął budowy przed upływem dwóch lat od dnia, w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8071

Spis treści
Zamów abonament