Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie każdy kontrakt musi wyglądać tak samo

19 listopada 2008 | Dobra firma | Arkadiusz Sobczyk Agnieszka Śniegowska

Zakaz konkurencji dla każdego pracownika może różnić się zarówno szczegółowymi postanowieniami, ilością nałożonych na podwładnego powinności, wysokością świadczeń, jak i terminem obowiązywania

Z chwilą zawarcia umowy o zakazie konkurencji na pracownika zostają nałożone nowe obowiązki. Ich rodzaj i zakres będzie wynikał każdorazowo z umowy. W zależności od tego, czy obejmuje ona tylko okres zatrudnienia, czy również czas po jego ustaniu (istnieje możliwość zawierania takich umów mieszanych), termin przestrzegania przyjętych zobowiązań będzie odmienny.

Zakaz konkurencji po ustaniu stosunku pracy jest umową wzajemną i w sprawach nieuregulowanych w kodeksie pracy stosuje się, poprzez art. 300 kodeksu pracy, przepisy kodeksu cywilnego o umowach wzajemnych (art. 487 – 497).

Niezbędne elementy

Kodeks pracy wymienia jedynie konieczne elementy treści zakazu konkurencji oraz formę dla tej umowy właściwą. Wszystko po to, aby uznać ją za umowę o zakazie konkurencji i aby była ona prawnie skuteczna. Do elementów tych należą:

- zobowiązanie pracownika do powstrzymywania się od prowadzenia działalności konkurencyjnej wobec pracodawcy lub świadczenia pracy na rzecz podmiotów prowadzących taką...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8171

Spis treści
Zamów abonament