Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zyski z handlu herbatą można osiągnąć dopiero po kilku latach

24 marca 2009 | Dobra firma | Grzegorz Łyś
autor zdjęcia: Paweł Gałka
źródło: Rzeczpospolita

Mała rodzinna firma powinna skoncentrować się na gatunkach szlachetnych, bo popularne to domena wielkich przedsiębiorstw, z którymi trudno konkurować. Na początek trzeba mieć kilkadziesiąt tysięcy złotych na stylowe urządzenie lokalu i zrobienie zapasu herbaty

Gdyby udało się kupić herbatę bezpośrednio u producenta za 4 – 5 dolarów za kilogram, a sprzedać po 150 – 400 zł, bo takie są w Polsce ceny detaliczne, byłoby świetnie. W rzeczywistości interes nie idzie aż tak dobrze.

W Europie jedynie w Wielkiej Brytanii i Irlandii pije się więcej herbaty niż w naszym kraju. Ale Polacy się na niej nie znają i niezbyt ją cenią. To opinia zarówno koneserów, jak i handlowców. Herbata, w przeciwieństwie do kawy, którą podejmowano gości, uchodziła u nas zawsze za napój codzienny i pospolity. Tak było także w czasach PRL, choć w ramach wymiany barterowej w zamian za sprzęt wojskowy sprowadzano z Azji zupełnie niezłe odmiany herbaty Assam.

Lekceważący stosunek do herbaty pogłębił się w latach 90., gdy w polskich sklepach można było znaleźć niemal wyłącznie jej najgorsze, tanie gatunki. Dopiero od mniej więcej dziesięciu lat sytuacja zaczyna się zmieniać. To szansa dla małego rodzinnego biznesu.

– Jakość większości herbat sprzedawanych w Polsce jest straszna. Niektórzy azjatyccy producenci wytwarzają je według uproszczonych technologii specjalnie na polski rynek. Ale zainteresowanie lepszą herbatą stopniowo wzrasta – uważa Herbert Stuksa, właściciel poznańskiej firmy African Tea, specjalizującej się w imporcie jakościowych herbat afrykańskich.

Nisza dla koneserów

Jak wynika z badań firmy Nielsen, w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8275

Spis treści
Zamów abonament