Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Szybki dostęp do gotówki bez utraty profitów

24 marca 2009 | Dobra firma | Kinga Żelazek
W co inwestują
źródło: Rzeczpospolita
W co inwestują
Ile można było zarobić
źródło: Rzeczpospolita
Ile można było zarobić

Fundusze pieniężne dla firm mogą w tym roku przynieść zyski nawet powyżej 5 proc. To dobra alternatywa dla lokat bankowych

Firmy, które dysponują nadwyżkami finansowymi, mogą zamiast lokaty w banku wybrać fundusz rynku pieniężnego. Jest to dobre rozwiązanie zwłaszcza wtedy, gdy firma nie zamierza zamrażać środków na określony czas, bo nie wie, kiedy będzie ich potrzebowała. Fundusze pieniężne są najmniej ryzykowne ze wszystkich funduszy. Inwestują w krótkoterminowe (od kilku miesięcy do roku) papiery dłużne: bony skarbowe, bony komercyjne, krótkoterminowe obligacje rządowe, oraz w lokaty bankowe.

Towarzystwa funduszy inwestycyjnych przygotowały ofertę także z myślą o małych i średnich przedsiębiorstwach. Do funduszy pieniężnych przeznaczonych przede wszystkim dla firm (ale także bogatych klientów indywidualnych) można zaliczyć: Ideę Premium, UniWIBID SFIO, KBC Gamma SFIO, Citi Płynnościowy SFIO (pierwsza wpłata minimum 250 tys. zł). Fundusze te z reguły mogą się pochwalić bardzo dobrymi wynikami>patrz tabela, ale wymagana jest wysoka pierwsza wpłata.

W inne fundusze firmy inwestują na takich samych zasadach jak inwestorzy indywidualni. Przy wpłacie dużych kwot mogą liczyć na niższe opłaty manipulacyjne (jeśli są one w ogóle pobierane), a w niektórych funduszach na zwrot części opłaty za zarządzanie. Wysokość zwrotu jest ustalana indywidualnie i zależy od wartości środków oraz długości umowy podpisanej z TFI.

Na przykład w UniWIBID trzeba wpłacić powyżej 1 mln zł, w KBC...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8275

Spis treści
Zamów abonament