Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Na rynku liczy się wiarygodność

24 marca 2009 | Ekonomia | Dział Ekonomiczny
Waluta Słowaków umocniła się w ERM2 o ponad 25 proc. Przykład naszych sąsiadów pokazuje, że organa europejskie dopuszczają aprecjację walut krajów aspirujących do strefy euro.
źródło: Rzeczpospolita
Waluta Słowaków umocniła się w ERM2 o ponad 25 proc. Przykład naszych sąsiadów pokazuje, że organa europejskie dopuszczają aprecjację walut krajów aspirujących do strefy euro.
George Soros zmusił Bank  Anglii  do podwyżek  stóp i interwencji na rynku walutowym,  a Wielka Brytania wyszła z ERM
źródło: AP
George Soros zmusił Bank Anglii do podwyżek stóp i interwencji na rynku walutowym, a Wielka Brytania wyszła z ERM

Nie wszystkim krajom uczestniczącym w systemie węża walutowego udało się obronić własną walutę

Zgodnie z traktatem Wspólnot Europejskich osłabienie parytetu centralnego wewnątrz systemu ERM2 jest niedozwolone. W praktyce oznacza ono konieczność rozpoczynania od początku dwuletniego okresu uczestnictwa w korytarzu. Dopuszczalna jest natomiast możliwość rewaluacji parytetu (zmiany kursu na mocniejszy) i z możliwości tej skorzystały Słowacja (dwukrotnie) oraz Grecja.

Kryterium kursowe, czyli przebywanie waluty kraju aspirującego do przyjęcia w systemie ERM2, ma zadanie dowieść stabilności tej waluty, która będzie odzwierciedlać m.in. skuteczną politykę antyinflacyjną i zdrowe finanse publiczne.

Historia ERM (Exchange Rate Mechanism) sięga ponad 30 lat i towarzyszy idei wspólnego pieniądza od samego początku. ERM2 jest rozwinięciem ERM funkcjonującego w ramach Europejskiego Systemu Walutowego. Ustalono, że waluty krajów narodowych, mające być w przyszłości członkami unii walutowej, muszą zachowywać się stabilnie, tj. ich kurs nie może się odchylać o więcej niż plus/minus 2,25 proc. od ustalonego parytetu względem prekursora euro, czyli waluty ecu, w której największy udział miała...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8275

Spis treści
Zamów abonament