Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czasem trzeba ponownie przyjąć osobę wcześniej zwolnioną

02 kwietnia 2009 | Gazeta prawa i podatków | Izabela Rakowska-Boroń

Pracodawca, który dokonał redukcji w trybie zwolnień grupowych, musi niekiedy z powrotem przyjąć do pracy takich pracowników. Jednak wyłącznie na ich wniosek

Taki obowiązek nakłada na pracodawców art. 9 ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (DzU z 2003 r. nr 90, poz. 844 ze zm.). Dotyczy to wyłącznie pracodawców zatrudniających co najmniej 20 pracowników, bo tylko do nich cytowana ustawa ma zastosowanie. Obowiązek ten wiąże pracodawcę przez 15 miesięcy od dnia rozwiązania z pracownikami stosunku pracy, jeżeli oczywiście w przyszłości będzie podejmował decyzję o zatrudnieniu osób należących do tej samej grupy zawodowej co zwolnieni. Ci ostatni ponadto muszą zgłosić zamiar powrotu do pracy w ciągu roku od dnia rozwiązania z nimi stosunku pracy.

Nie dla indywidualnych

Prawo ubiegania się o ponowne zatrudnienie ma tylko pracownik, który został zwolniony grupowo. Pracodawca musi jednak wiedzieć, że jeśli z takim wnioskiem wystąpią do niego pracownicy zwolnieni indywidualnie z przyczyn leżących po stronie zakładu pracy, to już nie ma obowiązku ponownie ich zatrudnić.

Firma powinna ponownie zatrudnić pracownika, z którym rozwiązała stosunek pracy ze wskazanych w ustawie przyczyn, w razie ponownego zatrudniania pracowników w tej samej grupie zawodowej. Co jednak...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8283

Spis treści
Zamów abonament