Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Mimo kryzysu na aukcjach rekordy

02 kwietnia 2009 | Moje Pieniądze | Piotr Cegłowski
Juliusz Kossak, „Przed pałacem w Krzeszowicach”, 1877 r., akwarela, papier, 58,5 x 93 cm, w 2000 r. uzyskał na aukcji w Agrze-Art cenę 105 tys. zł, a osiem lat później został sprzedany za 350 tys. zł (na obu aukcjach cena wywoławcza wynosiła 90 tys. zł)
źródło: Agra-Art
Alfred Wierusz-Kowalski, „Awangarda myśliwska”, ok. 1880 r., olej, płótno, 73 x 121 cm, w 2001 r. na aukcji w Agra-Art był wystawiony za 100 tys. USD (niesprzedany), a w 2008 r. został wylicytowany na 1360 tys. zł (cena wywoławcza 550 tys. zł)
źródło: Agra-Art

Gdy inwestorzy tracą zaufanie do giełdy, na nowo nabierają blasku najstarsze formy lokowania pieniędzy: złoto i dzieła wielkich mistrzów

Piotr Cegłowski

We Francji mimo narzekania na złą koniunkturę, w lutym tego roku odbyła się „licytacja stulecia”, czyli sprzedaż kolekcji projektanta mody Yves Saint Laurenta. Aukcja w Grand Palais przebiegała pod znakiem rekordów. Wartość kolekcji wyceniono na 300 mln euro. Wynik był lepszy – 373,5 mln euro.

W październiku ubiegłego roku na aukcji Desy Unicum i Polswiss Artu uzyskano rekordową w naszych warunkach kwotę 7,5 mln zł. Wystawiono 85 wyjątkowych dzieł polskiej sztuki (malarstwo, rysunek, grafika). Znalazły się wśród nich prace klasyków końca XIX wieku (Matejko, Michałowski, Kozakiewicz, Chełmoński), mistrzów Młodej Polski (Wyspiański, Malczewski, Stanisławski, Weiss), XX-wiecznej awangardy (Witkacy, Makowski, Pankiewicz, Schulz), malarzy z kręgu Ecole...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8283

Spis treści
Zamów abonament