Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Włącz własny grunt do strefy i skorzystaj ze zwolnienia

02 lipca 2009 | Dobra firma | Jacek Giziński Grzegorz Godlewski

Przedsiębiorcy mogą starać się o włączenie swoich gruntów do obszaru specjalnej strefy ekonomicznej. Choć jest to długotrwały proces, może przynieść inwestorom znaczne korzyści

Specjalne strefy ekonomiczne (SSE) mogą być ustanowione (na mocy rozporządzenia Rady Ministrów) wyłącznie na gruntach będących własnością: zarządzającego, Skarbu Państwa, jednostki samorządu terytorialnego, związku komunalnego lub będących w użytkowaniu wieczystym zarządzającego (art. 5 ust. 1 ustawy o SSE). Jedynie wyjątkowo strefa może obejmować grunty stanowiące własność lub użytkowanie wieczyste innych podmiotów (tzw. grunty prywatne).

Możliwość włączania gruntów prywatnych do SSE zyskała na znaczeniu, gdy w 2008 r. przedłużono okres funkcjonowania wszystkich 14 stref w Polsce do końca 2020 r. Oznacza to, że przedsiębiorcy obecnie ubiegający się o włącznie swoich gruntów do obszaru strefy mają w perspektywie korzystanie ze zwolnienia podatkowego o trzy lata dłużej, niż było to możliwe do tej pory.

Dlaczego warto włączać

Przeprowadzenie każdej znaczącej inwestycji poprzedza szczegółowa analiza wielu jej elementów, w tym możliwych lokalizacji. Badany jest nie tylko grunt, na którym ma być poczyniona inwestycja, ale również jego otoczenie, dostęp do dróg komunikacyjnych, mediów a także okoliczne warunki demograficzne, od których zależy możliwość pozyskania pracowników. Zdarza się, że najlepszą lokalizacją inwestycji jest grunt nieobjęty specjalną strefą ekonomiczną, a tereny należące już do obszaru strefy nie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8359

Spis treści
Zamów abonament