Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kosmiczna żaglówka

18 maja 2010 | Nauka | Krzysztof Urbański
Pionierska misja Japończyków. Choć pomysł wykorzystania energii Słońca do poruszania statków kosmicznych nie jest nowy, dopiero technologia  XXI wieku pozwoliła na wykorzystanie tego pomysłu w praktyce. Wyzwaniem było zastosowanie wystarczająco mocnego tworzywa i opracowanie sposobu na rozłożenie kosmicznego żagla. Japończycy znaleźli sposób na rozłożenie cieńszej od włosa membrany z żywicy poliamidowej jak wachlarza.
źródło: Rzeczpospolita
Pionierska misja Japończyków. Choć pomysł wykorzystania energii Słońca do poruszania statków kosmicznych nie jest nowy, dopiero technologia XXI wieku pozwoliła na wykorzystanie tego pomysłu w praktyce. Wyzwaniem było zastosowanie wystarczająco mocnego tworzywa i opracowanie sposobu na rozłożenie kosmicznego żagla. Japończycy znaleźli sposób na rozłożenie cieńszej od włosa membrany z żywicy poliamidowej jak wachlarza.

Japończycy wysyłają w podróż międzyplanetarną sondę napędzaną energią Słońca

Podróż w stronę centrum Układu Słonecznego sonda odbędzie bez żadnych zapasów paliwa. Ikaros (Interplanetary Kite-craft Accelerated by Radiation of the Sun) będzie służył jedynie do testowania technologii. Dotarcie do najbliższej nam Wenus otworzy drogę dla planowanej japońskiej misji do Jowisza i planetoid trojańskich.

0,0075 milimetra grubości ma membrana kosmicznego żagla

Satelita wyrusza w podróż w stronę naszego sąsiada razem z sondą Akatsuki (Venus Climate Orbiter) na pokładzie rakiety

H-2A. W ładowni rakiety znajdą się także cztery satelity wykonane przez różne japońskie uniwersytety. Start z Centrum...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8625

Spis treści
Zamów abonament