Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dodatkowa forma zabezpieczenia kredytu dla tych, którym brakuje majątku

08 czerwca 2010 | Dobra firma | Anna Ogonowska-Rejer

BGK, regionalne i lokalne fundusze poręczeniowe, banki komercyjne. Wszystkie te instytucje pośrednio ułatwiają przedsiębiorcom dostęp do finansowania. Za ich usługi trzeba rzecz jasna zapłacić

Gwarancja bankowa lub poręczenie to pisemne zobowiązanie banku wobec innego banku albo podmiotu do zapłaty wskazanej w umowie sumy, gdyby firma, której udzielono gwarancji, nie wywiązała się ze zobowiązań.

W ramach rządowego programu wspierania przedsiębiorczości poręczenia i gwarancje wystawia Bank Gospodarstwa Krajowego. Mogą się o nie ubiegać firmy, które chcą zaciągnąć kredyt inwestycyjny lub obrotowy, a nie mają wystarczającego majątku (lub nie chcą go wykorzystywać) na zabezpieczenie.

Kredyt taki może być brany z myślą o realizacji przedsięwzięć współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej, na projekty infrastrukturalne albo związane z rozwojem sektora małych i średnich przedsiębiorstw (w tym realizowane z wykorzystaniem środków publicznych).

Wysokość poręczeń

Poręczenia mogą mieć wartość od 100 tys. zł do 10 mln euro, przy czym nie mogą przekraczać 80 proc. kwoty kredytu. Są udzielane w złotych (także przy kredytach w walucie obcej). Nie obejmują odsetek ani innych kosztów związanych z udzieleniem kredytu. Umowa poręczeniowa obowiązuje maksymalnie przez okres spłaty kredytu wydłużony o trzy miesiące. Wniosek o udzielenie poręczenia lub gwarancji firma składa w banku kredytującym.

Za przyznanie poręczenia czy gwarancji BGK pobiera opłatę – z góry za okresy roczne. Jest ona naliczana od kwoty poręczenia (ewentualnie gwarancji)...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8642

Spis treści
Zamów abonament