Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Do pracy w sezonie letnim nie trzeba angażu

08 czerwca 2010 | Gazeta prawa i podatków | Sylwia Gortyńska

Gdy w firmie jedynie okresowo jest więcej pracy i przez to przyjęte mają zostać nowe osoby, niekoniecznie trzeba wszystkim oferować umowy o pracę

Latem hotele, pensjonaty czy puby położone w miejscowościach turystycznych często potrzebują osób do pracy. Wtedy ich właściciele zadają sobie pytanie, jakie umowy najlepiej zawrzeć z kelnerami, barmanami czy sprzątaczkami. Wiele zależy od tego, jakie warunki pracy i płacy są w stanie zaproponować.

Popularne zlecenie...

W praktyce bardzo popularnymi formami zatrudnienia osoby na taki krótki wakacyjny czas są kontrakty cywilnoprawne, a wśród nich umowa-zlecenie. Przepisy, które regulują takie kontrakty, znajdują się w kodeksie cywilnym.

Osoba, z którą firma zawrze zlecenie, nie będzie pracownikiem. Czy to coś zmienia? Tak. Różnica jest m.in. taka, że pracownik przy wykonywaniu swoich obowiązków podlega przełożonemu. Przez nawiązanie stosunku pracy zobowiązuje się bowiem do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez szefa. Tak wynika z art. 22 § 1 k.p.

...bez kierownictwa...

Natomiast...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8642

Spis treści
Zamów abonament