Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Awantura o polski pawilon w Wenecji

08 czerwca 2010 | Styl życia | Maja Mozga-Górecka
Czy polski pawilon wpisze się  w temat tegorocznego biennale „Architektura jako miejsce spotkań” zaproponowany przez dyrektor Kazuyo Sejimę? Czy, przeciwnie, będzie to nasz samotny skok (patrz obok)?
źródło: Fotorzepa
Czy polski pawilon wpisze się w temat tegorocznego biennale „Architektura jako miejsce spotkań” zaproponowany przez dyrektor Kazuyo Sejimę? Czy, przeciwnie, będzie to nasz samotny skok (patrz obok)?
źródło: Fotorzepa

Jak to się stało, że zamiast domów pokażemy „skok w chmury”

– Tam się skacze w chmury – tak ma się mówić w Wenecji o polskim pawilonie, przekonywały do swojego projektu Aleksandra Wasilkowska (architekt) i Agnieszka Kurant (artystka). Na wczorajszej konferencji prasowej przedstawiono koncepcję wystawy na Biennale Architektury, które rozpoczyna się 29 sierpnia.

Zamiast makiet budynków, które najczęściej pokazuje się na wystawach architektury, w pawilonie stanie wysoka konstrukcja przypominająca skocznię lub trampolinę. Po wejściu na górę pod stopami zwiedzających będą unosić się chmury. Odważni będą mogli skoczyć w dół na ukryte pod chmurami materace.

Jak wyjaśniały autorki, projekt ma wywoływać emocje, wytrącać zwiedzających z rutyny, dawać szansę na niecodzienne zdarzenia. Interaktywność konstrukcji ma mieć nieprzewidziane konsekwencje. – Może ktoś sobie podrze sukienkę, może złamie obcas – tłumaczyła obrazowo Aleksandra Wasilkowska. Właśnie o tę nieprzewidywalność chodzi. „Przenośna dziura teleportacyjna”, jak określono skocznię, ma zwrócić uwagę na to, co w mieście pojawia się w sposób niekontrolowany i spontaniczny, poza planami urbanistów i architektów, stworzyć wrażenie ucieczki z twardych miejskich struktur. Stąd tytuł wystawy – „Wyjście awaryjne”. Jej kuratorem został Brytyjczyk Elias Redstone, kurator o dużym dorobku, który...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8642

Spis treści
Zamów abonament