Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Najważniejsze jest częste robienie kopii

22 czerwca 2010 | Dobra firma | Barbara Mejssner

Komputera nie wolno samemu osuszać po zalaniu. Nie należy otwierać obudowy dysku twardego. Może to zwiększyć skalę zniszczeń i informacje zostaną utracone bezpowrotnie

Wszystkie przedsiębiorstwa użytkujące sprzęt komputerowy są narażone na utratę danych w wyniku pomyłki, nieumyślnego działania, uszkodzenia sprzętu czy oprogramowania, uszkodzenia sieci energetycznej, sabotażu albo klęski żywiołowej. Według badań IDC w ostatnim roku taka historia przydarzyła się jednej trzeciej firm.

Jak wynika z wyliczeń firmy Kroll Ontrack specjalizującej się m.in. w odzyskiwaniu cyfrowej informacji, najczęstszą przyczyną utraty danych jest awaria sprzętu (59 proc.), a w 26 proc. przypadków winne są błędy popełniane przez człowieka. Pozostałe przyczyny to błędy oprogramowania (9 proc.), wirusy (2 proc.), inne (4 proc.).

Sprzęt komputerowy narażony jest na dwa typy awarii, które mogą się skończyć zaburzeniami lub zniknięciem danych: mechaniczne oraz logiczne. Przy uszkodzeniach logicznych nośnik pozostaje sprawny, ale nie ma dostępu do zgromadzonych na nim danych. Może to być spowodowane atakami wirusów komputerowych, przerwami w dopływie prądu elektrycznego, nagłymi skokami napięcia lub błędami w oprogramowaniu. Winni bywają też sami pracownicy.

Kilka porad

Przy uszkodzeniu logicznym można próbować samodzielnie ratować informacje za pomocą odpowiednich aplikacji. Jednak najlepiej jest poprosić o fachową pomoc.W przypadku awarii oprogramowania nie wolno zamykać systemu w tradycyjny sposób.

Trzeba odłączyć pecet od zasilania....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8654

Spis treści
Zamów abonament