Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Firmy muszą się wystrzegać spekulacji

22 czerwca 2010 | Dobra firma | Kinda Żelazek

Eksporterzy i importerzy powinni się zabezpieczać przed zmianą ceny walut obcych przez kontrakty terminowe, swapy walutowe oraz opcje. W ten sposób zapewnią sobie opłacalność biznesu

Instrumenty pochodne, takie jak opcje walutowe czy kontrakty terminowe, nie cieszą się dobrą opinią. Przedsiębiorców skutecznie zniechęciły do nich straty, jakie spółki poniosły na opcjach dwa lata temu.

Tymczasem instrumenty pochodne, jeśli używane są tylko do zabezpieczeń, a nie do spekulacji w celu uzyskania dodatkowych zysków, chronią przed ryzykiem kursowym. Zmiany kursów walut są groźne dla stabilności finansowej spółki. Bez zabezpieczeń firma nie może precyzyjnie zaplanować ani przyszłych przychodów, ani kosztów.

O zabezpieczeniach przed ryzykiem walutowym należy pomyśleć z dużym wyprzedzeniem, nie dopiero wtedy, gdy pojawią się kłopoty. Sposób zabezpieczenia powinien wynikać z planu finansowego firmy na dany rok. Trzeba oszacować przychody i koszty, określić, jaka część produkcji będzie sprzedawana za granicą, jaka będzie wartość importu, przy jakim kursie waluty prowadzenie biznesu jest rentowne.

Kolejnym krokiem jest dobranie takich instrumentów finansowych, które zagwarantują przeprowadzenie transakcji po określonym kursie (będzie się on mieścił np. w ustalonych widełkach).

Dla eksportera najprostszym i najtańszym sposobem zabezpieczenia się przed ryzykiem kursowym jest ponoszenie wydatków w tej samej walucie, w której firma osiąga dochody (np. w euro). Im więcej jest zobowiązań w danej walucie (zakup...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8654

Spis treści
Zamów abonament