Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jedna podstawa, różne żądania

03 września 2010 | Dobra firma | Łukasz Prasołek

Byłemu zatrudnionemu wolno domagać się, powołując się na art. 189 k.p.c., stwierdzenia, że nie ma obowiązku przestrzegania umowy antykonkurencyjnej

Na wokandzie mogą się znaleźć nie tylko sprawy o stwierdzenie, czy dany wypadek był wypadkiem przy pracy albo czy istniało zatrudnienie pracownicze. Art. 189 k.p.c. daje jeszcze inne możliwości.

Zakaz nie działa

Pracownik może domagać się ustalenia, że nie jest zobowiązany do powstrzymywania się od działalności konkurencyjnej wobec pracodawcy z tytułu umowy o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy (wyrok SN z 11 stycznia 2006 r., II PK 110/05).

SN zaznaczył przy tym, że w sytuacji dochodzenia takiego ustalenia nie chodzi o fakty, ale o stwierdzenie umownego obowiązku określonego zachowania lub jego wygaśnięcia. Jest to bardzo ważne, ponieważ ustaleniu w drodze powództwa z art. 189 k.p.c. nie podlegają fakty poza faktami prawotwórczymi.

Przykład

Pan Marcin pracował na stanowisku przedstawiciela handlowego. Przy zatrudnianiu podpisał umowę o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy. Gdy zwolnił się z firmy, ta zmieniła stosowane dotychczas procedury. Pan Marcin, powołując się na to oraz na nieposiadanie żadnych ważnych informacji, wystąpił o ustalenie, że zakaz konkurencji, co

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8717

Spis treści

Moje Podróże

Zamów abonament