Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sędzia dorabia, gdzie się da

03 września 2010 | Kraj | Piotr Nisztor Izabela Kacprzak
Z informacji Ministerstwa Sprawiedliwości wynika,  że w ubiegłym roku średnia miesięczna pensja sędziego  (bez przysługującej mu 13. pensji) wyniosła  8758 zł
autor zdjęcia: Jakub Dobrzyński
źródło: Fotorzepa
Z informacji Ministerstwa Sprawiedliwości wynika, że w ubiegłym roku średnia miesięczna pensja sędziego (bez przysługującej mu 13. pensji) wyniosła 8758 zł

Sędziowie szkolą m.in. nauczycieli, pracowników skarbowych, lekarzy. Czasem rodzi to konflikt interesów

W polskich sądach pracuje prawie 10 tys. sędziów: w sądach rejonowych – 6723, okręgowych – 2681, apelacyjnych – 489. W ostatnich trzech latach co czwarty z nich (dokładnie 2482) zawiadomił przełożonego o zamiarze podjęcia dodatkowego zatrudnienia lub zgłosił podjęcie innej pracy.

– Sprzeciw został wyrażony tylko w 13 przypadkach – mówi „Rzeczpospolitej” Joanna Dębek, rzeczniczka Ministerstwa Sprawiedliwości.

Dane te jednak nie pokazują rzeczywistej skali dorabiania wśród sędziów. Ministerstwo Sprawiedliwości nie ma bowiem informacji o tych sędziach, którzy faktycznie pracują poza sądem.

W myśl przepisów prawa o ustroju sądów powszechnych sędziemu nie wolno wykonywać dodatkowego zatrudnienia z wyjątkiem zatrudnienia na stanowisku dydaktycznym, naukowo-dydaktycznym lub naukowym. W grę wchodzą zatem państwowe i prywatne uczelnie, szkolenia, aplikacje, pisanie artykułów, książek itd.

Przepisy regulujące dodatkową pracę sędziów wymagają doprecyzowania - Julia Pitera, minister do spraw walki z korupcją

Zajęcia te nie mogą kolidować z pracą sędziego ani „przeszkadzać w pełnieniu obowiązków sędziego, osłabiać zaufania do jego bezstronności lub przynosić ujmę godności urzędu sędziego”.

Sędzia musi zawiadomić o dodatkowej pracy przełożonego – prezesa sądu. Według uchwały Krajowej Rady Sądownictwa z kwietnia 2009 roku...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8717

Spis treści

Moje Podróże

Zamów abonament