Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Po likwidacji przez żonę firma dla męża

29 października 2010 | Prawo i praktyka | Izabela Lewandowska

Prowadzę działalność handlową na własne nazwisko. Wykorzystuję w niej lokal użytkowy kupiony wspólnie z mężem oraz samochód chłodnię. W związku z uzyskaniem prawa do emerytury chcę przekazać firmę mężowi. W jaki sposób przekazać wyposażenie i środki trwałe firmy? Na jakich zasadach mężowi wolno będzie amortyzować lokal użytkowy i samochód chłodnię? Czy w związku z przekazaniem firmy mężowi trzeba płacić podatek?

Jeśli między małżonkami istniała i istnieje wspólność majątkowa małżeńska, to także składniki majątkowe, w tym będące środkami trwałymi, nabyte przez oboje albo jednego z nich, są ich majątkiem wspólnym, dorobkowym. „Przekazanie firmy” oznacza, że będzie je na takich samych zasadach wykorzystywał w swej działalności gospodarczej drugi z małżonków.

Dlatego nie jest potrzebne dopełnianie, dla zapewniania mężowi czytelniczki prawa do takiego korzystania z nich, jakichkolwiek formalności. Byłoby to konieczne, gdyby wskazane składniki należały do majątku odrębnego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8765

Spis treści
Zamów abonament