Długie pożegnanie
"Business Eastern Europe" o personelu zagranicznych firm w Europie Wschodniej
Długie pożegnanie
Zbliża się do końca trzyletni okres, kiedy to zwyczajowo kończy się pobyt cudzoziemca oddelegowanego z macierzystej firmy do pracy za granicą. Niemniej jednak zagraniczne przedsiębiorstwa znacznie rzadziej, niż tego oczekiwano, decydują się na zastąpienie dawnych menedżerów pracownikami z danego kraju.
Te przedsiębiorstwa, które zdecydowały się na rozpoczęcie działalności w krajach Europy Wschodniej zgodnie z panującymi zwyczajami, powinny teraz właśnie odwoływać swych pracowników z tworzonych trzy lata temu placówek. Ale pomimo że takie zasady rotacji kadr w dalszym ciągu obowiązują, to jednak stosuje ją znacznie mniej firm, niż kiedyś to deklarowało. W większości przypadków zatrudnieni w Europie Wschodniej cudzoziemcy otrzymali przedłużenie kontraktów. Jako motywy tej decyzji firmy podają różne powody, wśród nich fakt, że rynek w krajach Europy Wschodniej nie jest jeszcze w pełni unormowany, a także obawy przed obsadzaniem miejscowych pracowników na wysokich stanowiskach w tych firmach.
"Niektórzy pracownicy wracają do domów, ale zdarza się to znacznie rzadziej niż przedłużanie im kontraktów w krajach Europy Środkowej i Wschodniej" -- powiedziała BEE Claudia Daeubner z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta