Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pracujące dzieci Azji

08 listopada 1993 | Świat | TM

Pracujące dzieci Azji

Tadeusz Miller

Ravi mieszka na dalekim przedmieściu Firozabadu, indyjskiego "szklanego miasta". Nazwa pochodzi od licznych, niewielkich hut szkła, w których produkuje się paciorki, bransolety, szklanki, aparaturę medyczną i kandelabry. W wieku sześciu lat Ravi utrzymuje bezrobotnych rodziców oraz młodszego brata Vijaya. Wstaje o czwartej rano, godzinę idzie w kierunku przystanku i pierwszym kursowym autobusem dociera na szóstą do huty. Pracuje do szóstej wieczorem. Dostaje dwadzieścia rupii dniówki, czyli mniej niż jednego dolara. Ravi zaczął pracować w wieku czterech lat. Kiedy dorośnie, to -- jeżeli będzie miał szczęście -- przeniosą go do dmuchania szkła za czterdzieści rupii dziennie. Nie będzie jednak dmuchał długo, ponieważ przeciętna długość życia pracownika huty nie przekracza trzydziestu pięciu lat.

Na południu Indii, w niewielkim mieście Sivakasi, niedaleko wspaniałego kompleksu świątyń w Madurai, mieszka ośmioletnia Kamala. Jak większość innych dzieci w mieście Kamala wyrabia zapałki. Pracuje na werandzie rodzinnego domu, gdzie skleja odpowiednio wycięte pudełka. Do wieczora obok Kamali piętrzy się stos kilkuset opakowań. Inne dzieci, w małych, ciemnych i niedostatecznie wentylowanych warsztatach pokrywają zapałki masą zapalającą. W tym celu wcześniej wystrugane drewienka zamyka się w specjalnej ramie i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 110

Spis treści
Zamów abonament