Podatki mniej i bardziej realne
Fiskalizm po polsku
Podatki mniej i bardziej realne
Dokończenie 1
Wprowadzenie ulg inwestycyjnych w regionach zagrożonych strukturalnym bezrobociem w 1993 r. miało spowodować spadek efektywnej stopy opodatkowania o 4 proc, czyli do poziomu 32 proc. Na ile szacunki te są realne, okaże się po zakończeniu 1993 r.
Podobnie niższa jest efektywna stopa opodatkowania w podatku od dochodów osobistych. Dla dochodów nie przekraczających w skali roku 68, 4 mln zł efektywne opodatkowanie wynosi 17, 35 proc. (nie dotyczy to dochodów z emerytur i rent) .
Nie zmienia to jednak faktu, że należymy do krajów o relatywnie wysokim opodatkowaniu dochodów.
"Trzeba pamiętać, że istnieje pewna granica -- mówi Derek Chruściak, przedstawiciel Ernst and Young w Polsce. -- Bardzo łatwo jest zaostrzyć przepisy podatkowe. Pytanie tylko; co się chce dzięki temu osiągnąć. Są dwa rodzaje krajów, które podwyższają podatki: albo są to kraje słabo rozwinięte gospodarczo, które ubytki w dochodach ze wzrostu gospodarczego rekompensują wzrostem opodatkowania, albo państwa>> opiekuńcze <<na wzór państw skandynawskich. Te ostatnie zresztą powoli wycofują się z ostrego fiskalizmu. "
Wzorem innych krajów, zmiany w polskim systemie podatkowym zmierzają ku temu, aby zwiększyć...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta