Informacje
Informacje
Jak przyjąć propozycje NATO
Tylko spokojnie
Tadeusz Chabiera
Idea powołania Rady Współpracy Północnoatlantyckiej (NACC) była wprawdzie pożyteczna jako forma nawiązania pierwszych kontaktów z państwami niedawno rozwiązanego Układu Warszawskiego, lecz od początku budziła bardzo poważne zastrzeżenia. Ta Rada właściwie niczego nie zmieniała. Z pewną przesadą można by powiedzieć, że porządkowała nadal po jednej stronie Zachód, a po drugiej Rosję i jej bliższych oraz dalszych sąsiadów. Niektórzy politycy i eksperci stwierdzają wręcz, że NACC utworzono, "aby uniknąć dylematu rozszerzenia NATO". Tak czy inaczej musi nas zastanawiać fakt stałego i zdecydowanego poparcia, którego tej inicjatywie udzielała i wciąż udziela rosyjskie kierownictwo.
NACC skupia państwa o bardzo różnych interesach i różnym stopniu zaawansowania reform demokratycznych, lecz jakby tego nie postrzega. Tymczasem niewiele da się zdziałać, mając w Radzie tak zróżnicowane pod...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta