Nie wylewać dziecka z kąpielą
Adopcje zagraniczne
Nie wylewać dziecka z kąpielą
Od kilku lat toczy się u nas dyskusja o zagranicznych adopcjach polskich dzieci. Wiele w niej emocji i poważnych zarzutów. Te ostatnie dotyczą przede wszystkim zjawiska handlu dziećmi, po nowemu zwanego adopcyjnym biznesem. Znaczącą inspiracją dla normatywnego podjęcia tego problemu stał się art. 21 lit. b) Konwencji o Prawach Dziecka, będący -- podobnie jak prawie cała konwencja -- prawem obowiązującym również w Polsce. Na tym tle warto wnikliwie rozważyć propozycje unormowania adopcji zagranicznej zawarte w rządowym projekcie ustawy o zmianie kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, kodeksu postępowania cywilnego oraz prawa prywatnego międzynarodowego, w większej części poświęconym jednak przywróceniu instytucji separacji. Projekt ten znajduje się w grupie 28 w tych dniach przekazanych do Sejmu.
Najistotniejsze jest postanowienie zawarte w proponowanym nowym art. 114
1
§ 1 k. r. o. , zgodnie z którym "nie można przysposobić dziecka, jeżeli przez przysposobienie dziecko zmienia dotychczasowe miejsce zamieszkania w Polsce na miejsce zamieszkania w innym państwie, chyba że przysposobienie jedynie przez osobę zamieszkałą za granicą może zapewnić przysposobionemu wychowanie w rodzinie".
Jak widać, przyjęta konstrukcja wyklucza zarzut dyskryminowania obywateli innych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta