Bakteria kołem się toczy
Bakteria kołem się toczy
40 lat temu, w 1956 roku, w puszce konserw wysterylizowanej za pomocą napromieniowania, zdjętej z półki amerykańskiego supermarketu -- odkryto bakterię "Deinococcus"; ponieważ wytrzymała radiację, ochrzczono ją także jako "radiodurans". W 1964 roku znowu na nią natrafiono, tym razem w elektrowni atomowej Hantford w stanie Waszyngton, w basenie służącym do schładzania prętów uranu. Wniosek, jaki z tego wyciągnął Kenneth Minton z amerykańskiego Uniwersytetu Nauk Medycznych Bethesda, opublikowany na łamach "Science" oraz "Journal of Bacteriology", brzmi następująco: Ta bakteria jest jedynym żyjącym gatunkiem zdolnym przetrwać wojnę nuklearną.
Wielu wyobraża sobie wiele, na przykład taki scenariusz, w którym gdyby życie zostało praktycznie zredukowane do zera (odpukać) , zegar ewolucji mógłby rozpocząć tykanie od nowa, od tej właśnie bakterii, zgodnie z wyobrażeniem dziadka Darwina, iż po upływie trzech miliardów lat wszystkie gatunki królestwa roślin i zwierząt powstałyby z tej prostej "żywiny".
Fenomen
"Deinococcus radiodurans" może przeżyć promieniowanie, ponieważ jako jedyna spośród bakterii...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta