Wyłuskiwanie zamachowca
W amerykańskich portach lotniczych po lipcowej katastrofie
Wyłuskiwanie zamachowca
Tadeusz Wójciak z Buffalo
Jedno lub kilka pytań zadanych w porcie lotniczym wybranym pasażerom może być pierwszą sposobem obrony przed terrorystą. Metoda identyfikowania podróżnych stanowiących potencjalnie najwyższe zagrożenie dla bezpieczeństwa pasażerów, znana na świecie jako profilowanie, uznawana jest przez ekspertów za cenną broń w walce z terroryzmem. Stosowane konsekwentnie od ponad dwudziestu lat przez izraelskie linie lotnicze El Al profilowanie pasażerów staje się powszechne w portach lotniczych USA po lipcowej katastrofie jumbo jeta linii lotniczej TWA. Wywołuje to od samego początku wiele pytań z pogranicza prawa i etyki.
Podczas gdy specjalna komisja prezydencka powołana po katastrofie intensywnie pracuje nad poprawą stanu bezpieczeństwa w amerykańskich portach lotniczych, większość ekspertów uważa, że staranne przesianie podróżnych z zastosowaniem kilku kryteriów może być bardziej skuteczne niż miliardy dolarów włożone w najwyższej generacji urządzenia techniczne, stawiane w portach lotniczych na drodze terrorysty. -- Zaawansowana technika nie wydaje się najlepszym sposobem na terrorystę -- mówi w wypowiedzi dla gazety "USA Today" Harry Martz, ekspert urządzeń rentgenowskich z Lawrence...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta