Postępowanie egzekucyjne: dłużnik bawi się w chowanego
Jak ściągnąć należności z Niemiec
Postępowanie egzekucyjne: dłużnik bawi się w chowanego
Zbigniew Michałowski
Wielu wierzycieli, którzy uzyskali już tzw. tytuł, czyli wyrok sądu skazujący dłużnika na zapłatę należności i prawomocny tytuł egzekucyjny, musiało stwierdzić, że dopiero teraz zaczęła się właściwa zabawa w chowanego z dłużnikiem. Dość liberalne przepisy obowiązujące komorników sądowych GVGA (Geschäftsanweisung fürGerichtsvollzieher) i niemieckiego kodeksu postępowania cywilnego ZPO (Zivilprozeßordnung) stwarzają dłużnikom możliwości stosowania różnego rodzaju uników dla ratowania majątku przed wierzycielami i komornikiem. W tym odcinku cyklu omówię pułapki w postępowaniu egzekucyjnym i przy wyjawieniu majątku.
Naliczyłem 26 trików najczęściej stosowanych w postępowaniu egzekucyjnym przez nieuczciwych dłużników, którym często, niestety, udaje się wystrychnąć na dudka i komornika, i wierzyciela. Komornik podejmuje tylko takie działania, jakie mu zleci wierzyciel, a gama różnych form zajmowania mienia jest bardzo szeroka i skomplikowana. Jeśli wierzyciel nie zna tych trików i w dodatku nie orientuje się w przepisach egzekucyjnych, to może się okazać, że cały proces prowadzony przeciwko dłużnikowi iuzyskany tytuł egzekucyjny nie są warte funta kłaków.
Jak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta