Kaczki na miedziowym morzu
Za dwa lata w zgodzie ze światowymi standardami
Kaczki na miedziowym morzu
Kombinat Górniczo-Hutniczy Miedzi inwestuje w ekologię. Koszt każdej tony wyprodukowanej miedzi zawiera w sobie 120--130 USD "wkładu ekologicznego", wliczając wydatki inwestycyjne oraz opłaty za gospodarcze korzystanie ze środowiska. Są to wielkości najwyższe na świecie.
W KGHM wszystko jest duże: roczna produkcja ok. 400 tysięcy ton miedzi, wytwarzane odpady poflotacyjne -- 22 mln ton, ścieki ponad 164 tys. msześc. na dobę, tysiąc ton soli na dobę, które przedostają się z wodami pokopalnianymi do Odry. Emisja pyłów wynosi 2681 ton rocznie, choć jest trzykrotnie mniejsza niż w 1992 r. , a dziesięciokrotnie w stosunku do 1980 r. Emisja dwutlenku siarki to ponad 22 tys. ton rocznie, były jednak lata, gdy przekraczała 150 tys. ton. Ale największy jest "Żelazny Most" -- śmieciowe morze.
Dyrekcja kombinatu zapowiada, że w ciągu dwóch lat produkcja miedzi stanie się przemysłem czystym, tzn. zgodnym ze światowymi standardami. Program działań ekologicznych zawiera tegoroczny raport "Ochrona środowiska w KGHM Polska Miedź SA". Zapleczem naukowym wspomagającym jego realizację jest prawie cała polska nauka. Dla niej też największym wyzwaniem technicznym i ekologicznym pozostaje największy zbiornik odpadów pomiedziowych.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta